Šifrovačky
Šifrovačky nebo také šifrovací hry či závody jsou dalším oborem kratochvilných činností, kterým se lidé kolem Pralinek zvlášť oddávají.

Ptáte se, co to vlastně šifrovačky jsou? Tedy dobrá, pokusím se v kostce shrnout to podstatné. Šifrovačky se hodně vzdáleně podobají orientačním běhům, a to především v tom, že ke zdárnému dokončení závodu je potřeba projít všechna stanoviště. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, umístění kontrol je tajné a na každém stanovišti je k nalezení návod (šifra, úkol), který teprve pokud je správě pochopen nebo vyřešen, ukáže, kde je další stanoviště, takže nakonec nejsou tak důležité rychlé nohy, jako spíš bystrá hlava.

Tak to by snad stačilo, pokud vás zajímají další podrobnosti, projděte si naše reportáže a zápisy z her, které jsme navštívili, nebo se případně přeneste přímo na stránky těchto her.


Bajka o lidovém myslivci
Bajka o lidovém myslivci

Lidový myslivec vypravil se na hon. Potěšen zprávami o tom, že lesy mezi Rosicemi a Brnem jsou plné zvěře, s napětím očekával nové trofeje. S flintou na rameni vydal se do nočního lesa. Ostřížím zrakem provrtával tmu, kde se co pohne, aby po tom střelil. Zima mu byla, to ano. Občas si přihnul z placatky, aby ji zažehnal. Ostříží zrak slábnul.

Lidový myslivec za několik hodin picnul jenom pár zajíců. Chtělo by to ale lepší úlovek. Lesní ticho protnul nečekaný zvuk. Je to kukačka? Mrcha! Horší než sojka! Lesní policajt. Vyplaší tím svým kukotem všechnu zvěř! Prý je tu Krakonošovo. To se teprve uvidí!

Naštvaný lidový myslivec namířil hlaveň do korun, odkud slyšel kukání. Bác! Zvuk ustal. Zaslechnout bylo možno jen pád těla do šustícího podzimního listí.

Ne že by lidový myslivec stál o to, sbírat nějaké malé ptáky, ale zvědavost mu nedala. Šel se podívat. A zůstal překvapen stát, jak moc pálenka a únava otupila jeho smysly. Nebyla to kukačka! Byla to Kukarača! Kdo to má takhle potmě poznat? zamumlal lidový myslivec a lokl si pálenky.

Auvajs! Co to bylo? No jo, nevýhoda teplého listopadu. Obtížný hmyz stále ještě neukončil svou sezónní práci. Lidový myslivec se nenamáhal řešit problém repelentem. Na dotírající Ho-Wa-Da pomohla stará dobrá osvědčená dlaň. Plesk! Bzukot ustal. Lidový myslivec ometl z paže mazlavé zbytky hmyzích tělíček.

Tak podaří se mu, k čertu, dnes něco pořádného ulovit? Netrvalo dlouho a lihovému myslivci se zatajil dech nad tím, co spatřil svým mžourajícím zrakem. Takové parohy ještě neviděl! Z flinty vyšla rána a lidový myslivec se dal téměř do klusu, aby si prohlédl svého šestatřicateráka, jak se domníval.

Jenže pohled zblízka znamenal pro lidového myslivce další zklamání. Samozřejmě, že tak majestátní parohy nemohl nikdy vidět. Nebyly to totiž majestátní parohy, ale obyčejné Prahory. Už druhý omyl! Nějak se mu to, chudákovi, popletlo. Nu což, ztráty jsou povoleny. Lidový myslivec nostalgicky zavzpomínal na mládí, kdy pod zkratkou LM ještě nepůsobil jako lidový myslivec, nýbrž jako lidový milicionář. Jo, tehdy, to se střílelo. Bylo jedno na co a na koho. Myslivec si utřel slzu. Poslední dobou se myslivci střílejí především navzájem a to u Milicí nebylo. Teď by to ale už konečně chtělo nějaké zvíře! Přece nemůže z lovu přijít s prázdnou nebo nedejbože s Prahorami.

Přihnul si z placatky. Najednou se mu zdálo, že má snad vidiny. Lesem si to pochodovaly čokoládové bonbony. Lidového myslivce sice napadlo, že by mohl ženě místo zvěřiny přinést alespoň je, ale neudělal to. Ulovit čokoládu není zrovna něco, čím by se lidový myslivec mohl chlubit.

Nevšiml si chválabohu, že mezi čokoládou je umně ukryt i "rum". To by lidový myslivec po Pralinkách jistě chňapl sám. Zanedlouho však Pralinky zmizely z dohledu. Myslivec se oklepal z toho, co viděl, a číhal dál. Aspoň koroptvičku!

A vida! Takového ptáka ještě neviděl! Chvilku váhal, zda se mu to nezdá. Na ptáka už tu noc jednou střílel. Aby to nedopadlo zase špatně. Nakonec stiskl spoušť. Pták se zakymácel v letu, ale neztratil ani směr. Směr přímo do Rosic. Myslivec ale mířil dobře! Vyšla druhá rána. Zvláštní pták začal ztrácet výšku. Teprve třetí rána poslala ptáka definitivně do ostružiní. Pro jistotu poslal ještě čtvrtou ránu. Sestřelil ale akorát tak Jmelí z buku.

Tak tahle okřídlená bestie se NEVZDALA SNADNO! Jako by jí to někdo poradil. Co to vůbec je? Pták Noh?

Z údivu nevyšel lidový myslivec ani tentokrát. Uprostřed lesa ulovil racka! A ke všemu Černého! To je dneska ale hon! No snad žena najde nějaký recept na pečeného racka. A tak Černý racek skončil u lidového myslivce v batohu.

Už se chudák chystal, že se vrátí domů s jedním Černým rackem a ostudou. Ale nakonec přece jen přišla jeho chvíle. Bum, prásk, řach! Tolik ran! A na bukovém listí leželo menší stádo prasat. Všechna v oranžových tričkách a ani Chlýftým neprošel Tmou. Lidový myslivec zajásal a zavolal kolegy myslivce, aby mu pomohli s dopravou. Možná se ještě teď dohadují, jestli budou lepší se šípkovou nebo se zelím.

Nebudu tady podávat výčet, koho všeho šťastný lidový myslivec zastřelil, než kolegové přijeli. Bylo jich požehnaně. A tak jedinými zvířátky, kterým se podařilo lidovému myslivci proklouznout, byli krtci. Není divu. Jsou malí, černí, podzemní a Proudoví. Taky jsou umatlaní od hlíny, slepí a žerou červíky.

Ještě štěstí, že neproklouzli všichni. Ty s hvězdičkou zneškodnil už dříve přítel lidový zahrádkář. Umlátil je lopatou. To by se jim tak líbilo, dělat na trávníku hromádky!

Děkujeme tímto lidovému myslivci za obětavou spolupráci. To se to potom soutěží, když vám myslivec odrovná nepřátele! Není nad to, nemít zvířátkové jméno. To je člověk hned v bezpečí. Jenom, pane myslivče, příště i ty krtky. Bacha na ně! Jsou pod zemí.

Sepsal Síba

 
iNula 2017
iNulu máme rádi. Bývá těžká, takže to není dostih, který je potřeba uběhat. Má unikátní herní systém, takže i na něm se dá leccos uhrát. Na rozdíl od většiny brněnských her se odehrává v Brně, pokud už ne zcela, tak převážně určitě. Rozdává vkusná žlutá trička, která stíhají obstojnou rychlostí doplňovat naši garderobu, výhrady lze mít snad jen k rychlosti jejich blednutí. A má velmi osobitý rukopis.

Celý článek...
 
Dnem 2017
Dnem je zábavná věc. Pro nás experty tam mají speciální kategorii, ve které skoro nikdo nehraje, protože skoro všichni experti, co hrají, hrají v kategorii Starší. Kategorie Experti je přitom těžší minimálně, a protože je v ní slabší konkurence, dává větší naději na dobré umístění.

Celý článek...
 
Civilizace 2017
Jak Pralinky se zúčastnily městské šifrovačky v terénu, kam jsme nejprve nechtěly, pak nemohly a nakonec absolvovaly jako dva týmu.
Celý článek...
 
Po trati 2017

Po trati je zvláštní hra. Po šesti proběhlých ročnících má na kontě zoufalých devět cílovníků. Větší drsňárna není. A nezdá se, že to organizátory nějak trápí. Taky je to hra, která doposud nezaznamenala pokles poptávky. Větší progresi má jenom Sendvič. Takže se nezdá, že to trápí hráče. A taky je to hra, mezi jejíž cílovníky jsme se nikdy nezapsali. A to jsme nevynechali jediný ročník. Takže to trochu trápí nás. Ale jenom trochu. Když už si někdy počínáme jako totální mimoni, dokáží nás organizátoři uchlácholit alespoň slevou za hloupost jako posledně. Tentokrát tedy beze slevy. Větší slabina Pralinek zvlášť není.

Celý článek...
 
Zkratka 2017

Letošní podzimní šifrovací sezóna byla pro nás docela chudá. Když Martin oznámil, že chystá Mimořádnou, tak jsme zajásali. To nám vydrželo, než jsme zjistili její termín. Dát šifrovačku do prodlouženého víkendu pro nás nebylo šťastné. Tak jsme začali uvažovat i o Zkratce.

Celý článek...
 
Panda 2017

Minulé ročníky Pandy chodila Alča s Lenkou a braly hromadu podměrečných dětí. Letos nastal problém, protože najednou měly hned tři prvňáky. To je na jeden tým moc. Rozhodli jsme se, že tedy postavíme ryze rodinné týmy Soví školku a Bandasky. Bandasky zkusí štěstí v kategorii Rodiče s dětmi. Zuzka toho po první třídě zatím moc nevyluští a nám s Alčou přišlo nepatřičné kalit vodu. Rozhodli jsme se pro kategorii Ostatní. Šifer bude víc, budou o něco těžší a my si to konečně užijeme. Už dlouho jsme nešli jen ve dvou. S holkami to pojmeme jako procházku po Pardubicích a budou fungovat jako handicap.

Celý článek...
 
Bedna 2017
Bedna na nás vyrukovala s hrozbou. Dostaneme bazmek. Dokonce dopředu přiznaný, na který se vybírá kauce. Bazmeky nemáme rádi. Důvody už se rozebraly mnohokrát, netřeba je opakovat. Je to pořád dokola o tom samém. Ale Bedna je Bedna. Tam se prostě jít musí. Tak zkusíme nepředjímat. Třeba to dopadne dobře.

Celý článek...
 
Matrix Čtyřlístek

Z Matrixu Azkaban jsem zprvu odjížděl plný úžasných zážitků (a jednoho neúžasného). Až teprve po kloudném vyspání jsem se na hru podíval s náležitým odstupem a pohled na ni přehodnotil. K horšímu. O hodně k horšímu. A protože můj názor zřejmě sdílel mimo Pralinky zvlášť málokdo, nedalo se příliš očekávat, že by na něj někdo bral zřetel.

Celý článek...
 
Tmou 2016

A tak jako jo. Vyhrát Tmou máme furt tak nějak v plánu. Ještě uhrát bednu na Matrixu a dojít Po trati. To jsou takové ty nedosažené mety, které nám chybí. Statisticky nám tahle hra fakt jde. Třikrát už jsme na ní byli druzí, jednou třetí, jednou čtvrtí. Tak si člověk pořád říká, že prostě musí hrát a ono to časem vyjde. Takové ty naše vize, že si nejdřív musíme uhrát svých jidášských třicet stříbrných, a až se nám to podaří, tak konečně vyhrajeme. Při našem štěstí kvalifikaci.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL